Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
EKOHEL Sp. z o.o.

2022.11.14 Raport z przygotowania EKOHEL Sp. z o.o. do sezonu zimowego 2022/2023

Hel, 14.11.2022 r.

 

RAPORT Z PRZYGOTOWANIA
EKOHEL Sp. z o.o.
do sezonu zimowego 2022/2023

 

 1. PODSTAWA ŚWIADCZENIA USŁUG.

Podstawą świadczenia usług letniego i zimowego oczyszczania ulic, chodników, przystanków komunikacji miejskiej, parków miejskich, ścieżki rowerowej oraz opróżniania śmietniczek na terenie Gminy Miejskiej Hel wraz z zimowym utrzymaniem dróg, jest umowa nr EKO/2/2022 z dnia 31 grudnia 2021 roku, zawarta pomiędzy Gminą Miejską Hel, a EKOHEL Sp. z o.o.

Wyżej wymieniona umowa dotyczy wyłącznie dróg gminnych. Zimowe utrzymanie Drogi Wojewódzkiej nr 216 – odcinka od Helu do Juraty, należy do zadań Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku.

 1. KAPITAŁ LUDZKI.

W Dziale Usług Komunalnych, którego pracownicy realizują zadania związane z zimowym utrzymaniem dróg, zatrudnionych jest obecnie 20 osób. Harmonogramy pracy ustalane są w taki sposób, aby w przypadku konieczności przystąpienia do działań, zapewniona była obsada umożliwiająca realizację powierzonych zadań. Po wystąpieniu opadów śniegu, marznącego deszczu lub gołoledzi, prace związane z zimowym utrzymaniem dróg, rozpoczynają się o godzinie 05:00.

Pracownicy:

 1. w przypadku wystąpienia opadów śniegu, mechanicznie i ręcznie odśnieżają ulice, chodniki, przystanki komunikacji miejskiej, ścieżki rowerowe oraz aleje parków i skwerów;
 2. w przypadku wystąpienia opadów śniegu, śniegu z deszczem, marznącego deszczu lub gołoledzi, mechanicznie i ręcznie posypują piaskiem lub mieszaniną piaskowo-solną chodniki, ścieżki rowerowe, przystanki komunikacji miejskiej oraz aleje parkowe i skwery;
 3. systematycznie uzupełniają piaskiem lub mieszaniną piaskowo-solną pojemniki do gromadzenia piasku rozstawione na terenie Helu;
 4. załadowują i wywożą zalegający na ulicach, chodnikach, przystankach komunikacji miejskiej, alejach parkowych i skwerach śnieg, błoto pośniegowe oraz lód.

W okresie jesienno-zimowym, pracownicy Miejskiej Oczyszczalni Ścieków w Helu zatrudnieni na stanowiskach operatorów oczyszczalni ścieków, wypełniający swoje obowiązki 24 godziny na dobę, na bieżąco monitorują i sprawdzają panujące warunki atmosferyczne. W przypadku wystąpienia opadów śniegu, śniegu z deszczem, bądź gołoledzi, za pośrednictwem telefonów informują pracowników Działu Usług Komunalnych pełniących dyżur, o konieczności realizacji prac związanych z zimowym utrzymaniem dróg.

Pełnienie dyżurów w godzinach nocnych jak i w dni ustawowo wolne od pracy przez pracowników Działu Usług Komunalnych, wiąże się z wypłatami stosownych dodatków takich jak dodatkowe:

- 50% wynagrodzenia za pracę w soboty oraz ponad normę w dni powszednie,

- 100% wynagrodzenia za pracę w niedziele i święta,

- wynagrodzenie za pracę w godzinach nocnych (od 22 do 6).

 

 1. POJAZDY.

 

EKOHEL Sp. z o.o. posiada na wyposażeniu niżej wymienione pojazdy wykorzystywane
w związku z realizacją zadań dotyczących zimowego utrzymania dróg:

 1. hakowy samochód ciężarowy marki IVECO, który wyposażony jest w pług prosty oraz piaskarkę. Pojazd wykorzystywany jest do odśnieżania oraz posypywania piaskiem lub mieszaniną piaskowo-solną dróg gminnych. Ponadto, po zmianie piaskarki na kontener, z użyciem pojazdu wywozi się z terenu miasta zalegający śnieg oraz błoto pośniegowe;
 2. hakowy samochód ciężarowy marki MAN, który wyposażony jest w pług prosty oraz piaskarkę. Pojazd wykorzystywany jest do odśnieżania oraz posypywania piaskiem lub mieszaniną piaskowo-solną dróg gminnych. Ponadto, po zmianie piaskarki na kontener, z użyciem pojazdu wywozi się z terenu miasta zalegający śnieg oraz błoto pośniegowe;
 3. koparko-ładowarka marki CAT, która wykorzystywana jest do załadunku piasku lub mieszaniny piaskowo-solnej do piaskarek oraz pojemników rozstawionych na terenie miasta. Ponadto, sprzęt wykorzystywany jest do usuwania zwałów śniegu i błota pośniegowego zalegających na terenie miasta;
 4. ciągnik rolniczy marki Farmer, który wyposażony jest w pług łamany oraz zamiatarkę, która służy do usuwania nieubitego śniegu. Pojazd ten wykorzystywany jest do odśnieżania chodników, alei parkowych oraz pozostałych miejsc, do których nie są w stanie wjechać pojazdy ciężarowe wymienione w pozycjach 2 i 3. Ponadto, dzięki przyczepie jednoosiowej, ciągnik jest wykorzystywany do wywożenia z terenów miasta zalegającego śniegu i błota pośniegowego;
 5. traktor ogrodowy marki Stihl, który jest wyposażony w wąski pług prosty oraz łańcuchy zakładane na oś napędową, dzięki czemu pojazd nie ślizga się na oblodzonej nawierzchni. Pojazd ten jest wykorzystywany do odśnieżania wąskich ciągów pieszych, głównie chodników.

 

 1. SPRZĘT.

Poza wymienionymi w punkcie III pojazdami mechanicznymi, EKOHEL Sp. z o.o. posiada
na wyposażeniu niżej wymieniony sprzęt wykorzystywany w związku z realizacją zadań dotyczących zimowego utrzymania dróg:

 1. odśnieżarka spalinowa, która jest wykorzystywana do odśnieżania wąskich ciągów pieszych, głównie alejek parkowych;
 2. spalinowe i elektryczne dmuchawy, które służą do wydmuchiwania nieubitego śniegu
  z pieszych ciągów komunikacyjnych;
 3. plastikowe i metalowe łopaty do ręcznego odśnieżania;
 4. metalowe ręczne (kołowe) pługi do odśnieżania;
 5. skuwaczki do lodu;
 6. posypywarki pchane;
 7. zamiatarka akumulatorowa i spalinowa.

 

 1. ZAPASY SOLI I PIASKU.

EKOHEL Sp. z o.o. posiada obecnie w swoich magazynach 10 tony soli drogowej oraz 60 ton piasku, które mogą zostać wykorzystane do posypywania dróg. Do końca listopada br., zrealizowane zostaną dostawy materiałów, dzięki czemu łączna ilość zmagazynowanej soli drogowej wyniesie 10 ton, a piasku 100 ton. Sól pakowana jest w workach po 25 kilogramów każdy. Są to ilości, które w przypadku wystąpienia pierwszych tegorocznej zimy niekorzystnych warunków atmosferycznych, zapewnią bezpieczeństwo pieszym i zmotoryzowanym poruszającym się po drogach naszego miasta.

Biorąc pod uwagę uwarunkowania geograficzne oraz poziom zintensyfikowania ataków zimy na terenie Gminy Miejskiej Hel, nie przewiduje się zakupu specjalistycznych materiałów uszorstniających, takich jak chemiczne granulaty do posypywania dróg czy tłuczeń stosowany zamiennie z piaskiem lub mieszaniną solno-piaskową. W tym roku koszt zakupu soli drogowej wzrósł o 100 procent.

 

 1. PRZYGOTOWANIA DO ZIMY.

We wrześniu br. rozpoczęto działania mające na celu przygotowanie sprzętu do działań zimowych. Dokonano montażu czołownic umożliwiających montaż pługów na samochodach ciężarowych. Wykonano okresowe przeglądy pługów, piaskarek oraz traktora ogrodowego marki Stihl. Obecnie przeprowadzamy remont kapitalny piaskarki.

Do 21 listopada 2022 r. pracownicy Działu Usług Komunalnych dokonają:

- rozstawienia pojemników przeznaczonych do magazynowania piasku lub mieszaniny piaskowo-solnej na terenie miasta. 15 sztuk pojemników rozstawionych będzie w miejscach skrzyżowań głównych pieszych ciągów komunikacyjnych, przy przystankach komunikacji miejskiej,

- uzupełnienia pojemników do magazynowania piasku lub mieszaniny piaskowo-solnej w piasek i/lub mieszaninę piaskowo-solną.

Urząd Miasta Helu na wniosek EKOHEL sp. z o.o. zakupił 4 dodatkowe pojemniki o pojemności 660 litrów do magazynowania piasku lub mieszaniny piaskowo-solnej – koszt zakupu 5.000,00. Koszt transportu 700,00 zł poniosła spółka EKOHEL. Dostawa zaplanowana jest po 21 listopada 2022 r.

Spółka EKOHEL zakupiła do wyposażenia cmentarza dodatkowe 2 pojemniki o pojemności 660 litrów do magazynowania piasku lub mieszaniny piaskowo-solnej. Dostawa zaplanowana jest do 30 listopada.

 1. POZOSTAŁE INFORMACJE.

Pracownicy obsługujący traktorek do odśnieżania zostali doposażeni w specjalistyczne ubrania zimowe, gdyż wykonując odśnieżanie są narażeni na zimowe warunki atmosferyczne siedząc w bezruchu na maszynie.

 

Prezes zarządu

EKOHEL sp. z o.o.

/-/

Marek R. Dykta

 

Załączniki do pobrania

Lp. Plik Data dodania Liczba pobrań
1 2022.11.14_Raport z przygotowania do zimy 2022 - 2023.pdf (PDF, 305.21Kb) 2022-11-14 14:45:21 23 razy

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Marek Dykta, prezes zarządu EKOHEL sp. z o.o. 14-11-2022 14:45:21
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Marek Dykta, prezes zarządu EKOHEL sp. z o.o. 14-11-2022
Ostatnia aktualizacja: Marek Dykta, prezes zarządu EKOHEL sp. z o.o. 14-11-2022 14:48:08